E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
hŽnneren hindern (D)empÍcher (F)
Stammformen hŽnnerenhŽnnertgehŽnnert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echhŽnneren
duhŽnners
hien/si,hatt/ethŽnnert
mirhŽnneren
dirhŽnnert
sihŽnneren
Passť composť
echhugehŽnnert
duhuesgehŽnnert
hien/si,hatt/ethuetgehŽnnert
mirhugehŽnnert
dirhuttgehŽnnert
sihugehŽnnert
Plus-que-parfait
echhatgehŽnnert
duhasgehŽnnert
hien/si,hatt/ethatgehŽnnert
mirhategehŽnnert
dirhatgehŽnnert
sihategehŽnnert
Futur I
echwäert hŽnneren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehŽnnert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhŽnneren
dugéifshŽnneren
hien/si,hatt/etgéifhŽnneren
mirgéifenhŽnneren
dirgéifthŽnneren
sigéifenhŽnneren
Conditionnel Passť composť
echhšttgehŽnnert
duhšssgehŽnnert
hien/si,hatt/ethšttgehŽnnert
mirhättegehŽnnert
dirhšttgehŽnnert
sihättegehŽnnert
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierhŽnner!
PlurielhŽnnert!
gehŽnnert
hŽnneren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echgigehŽnnert
dugëssgehŽnnert
hie/si,hatt/etgëttgehŽnnert
mirgigehŽnnert
dirgittgehŽnnert
sigigehŽnnert
Passť composť
echsigehŽnnert ginn
dubassgehŽnnert ginn
hien/si,hatt/etassgehŽnnert ginn
mirsigehŽnnert ginn
dirsiddgehŽnnert ginn
sisigehŽnnert ginn
Plus-que-parfait
echwargehŽnnert ginn
duwaarsgehŽnnert ginn
hien/si,hatt/etwargehŽnnert ginn
mirwaregehŽnnert ginn
dirwaartgehŽnnert ginn
siwaregehŽnnert ginn
Futur I
echwäert gehŽnnert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gehŽnnert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif gehŽnnert
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif gehŽnnert ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Conditionnel Passť composť
echwier gehŽnnert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
behŽnnerenverhŽnneren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles