E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofhetzen abhetzen (D) – presser (F)
Stammformen ofhetzenhetzt ofofgehetzt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhetzen of
duhetz of
hien/si,hatt/ethetzt of
mirhetzen of
dirhetzt of
sihetzen of
Pass compos
echhunnofgehetzt
duhuesofgehetzt
hien/si,hatt/ethuetofgehetzt
mirhunnofgehetzt
dirhuttofgehetzt
sihunnofgehetzt
Plus-que-parfait
echhatofgehetzt
duhasofgehetzt
hien/si,hatt/ethatofgehetzt
mirhatenofgehetzt
dirhatofgehetzt
sihatenofgehetzt
Futur I
echwäert ofhetzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgehetzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofhetzen
dugéifsofhetzen
hien/si,hatt/etgéifofhetzen
mirgéifenofhetzen
dirgéiftofhetzen
sigéifenofhetzen
Conditionnel Pass compos
echhttofgehetzt
duhssofgehetzt
hien/si,hatt/ethttofgehetzt
mirhttenofgehetzt
dirhttofgehetzt
sihttenofgehetzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhetz of!
Plurielhetzt of!
ofgehetzt
ofhetzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgehetzt
dugëssofgehetzt
hie/si,hatt/etgëttofgehetzt
mirginnofgehetzt
dirgittofgehetzt
siginnofgehetzt
Pass compos
echsinnofgehetzt ginn
dubassofgehetzt ginn
hien/si,hatt/etassofgehetzt ginn
mirsinnofgehetzt ginn
dirsiddofgehetzt ginn
sisinnofgehetzt ginn
Plus-que-parfait
echwarofgehetzt ginn
duwaarsofgehetzt ginn
hien/si,hatt/etwarofgehetzt ginn
mirwarenofgehetzt ginn
dirwaartofgehetzt ginn
siwarenofgehetzt ginn
Futur I
echwäert ofgehetzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgehetzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgehetzt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgehetzt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgehetzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
hetzen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles