E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerhtzen berhitzen (D) – surchauffer (F)
Stammformen iwwerhtzeniwwerhtztiwwerhtzt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerhtzen
duiwwerhtz
hien/si,hatt/etiwwerhtzt
miriwwerhtzen
diriwwerhtzt
siiwwerhtzen
Pass compos
echhunniwwerhtzt
duhuesiwwerhtzt
hien/si,hatt/ethuetiwwerhtzt
mirhunniwwerhtzt
dirhuttiwwerhtzt
sihunniwwerhtzt
Plus-que-parfait
echhatiwwerhtzt
duhasiwwerhtzt
hien/si,hatt/ethatiwwerhtzt
mirhateniwwerhtzt
dirhatiwwerhtzt
sihateniwwerhtzt
Futur I
echwäert iwwerhtzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerhtzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerhtzen
dugéifsiwwerhtzen
hien/si,hatt/etgéifiwwerhtzen
mirgéifeniwwerhtzen
dirgéiftiwwerhtzen
sigéifeniwwerhtzen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerhtzt
duhssiwwerhtzt
hien/si,hatt/ethttiwwerhtzt
mirhtteniwwerhtzt
dirhttiwwerhtzt
sihtteniwwerhtzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerhtz!
Plurieliwwerhtzt!
iwwerhtzt
iwwerhtzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginniwwerhtzt
dugëssiwwerhtzt
hie/si,hatt/etgëttiwwerhtzt
mirginniwwerhtzt
dirgittiwwerhtzt
siginniwwerhtzt
Pass compos
echsinniwwerhtzt ginn
dubassiwwerhtzt ginn
hien/si,hatt/etassiwwerhtzt ginn
mirsinniwwerhtzt ginn
dirsiddiwwerhtzt ginn
sisinniwwerhtzt ginn
Plus-que-parfait
echwariwwerhtzt ginn
duwaarsiwwerhtzt ginn
hien/si,hatt/etwariwwerhtzt ginn
mirwareniwwerhtzt ginn
dirwaartiwwerhtzt ginn
siwareniwwerhtzt ginn
Futur I
echwäert iwwerhtzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerhtzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif iwwerhtzt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif iwwerhtzt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier iwwerhtzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
htzennohtzenunhtzen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles