E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
htzen erhitzen (D) – rchauffer (F)
Stammformen htzenhtztgehtzt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhtzen
duhtz
hien/si,hatt/ethtzt
mirhtzen
dirhtzt
sihtzen
Pass compos
echhugehtzt
duhuesgehtzt
hien/si,hatt/ethuetgehtzt
mirhugehtzt
dirhuttgehtzt
sihugehtzt
Plus-que-parfait
echhatgehtzt
duhasgehtzt
hien/si,hatt/ethatgehtzt
mirhategehtzt
dirhatgehtzt
sihategehtzt
Futur I
echwäert htzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehtzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhtzen
dugéifshtzen
hien/si,hatt/etgéifhtzen
mirgéifenhtzen
dirgéifthtzen
sigéifenhtzen
Conditionnel Pass compos
echhttgehtzt
duhssgehtzt
hien/si,hatt/ethttgehtzt
mirhättegehtzt
dirhttgehtzt
sihättegehtzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhtz!
Plurielhtzt!
gehtzt
htzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigehtzt
dugëssgehtzt
hie/si,hatt/etgëttgehtzt
mirgigehtzt
dirgittgehtzt
sigigehtzt
Pass compos
echsigehtzt ginn
dubassgehtzt ginn
hien/si,hatt/etassgehtzt ginn
mirsigehtzt ginn
dirsiddgehtzt ginn
sisigehtzt ginn
Plus-que-parfait
echwargehtzt ginn
duwaarsgehtzt ginn
hien/si,hatt/etwargehtzt ginn
mirwaregehtzt ginn
dirwaartgehtzt ginn
siwaregehtzt ginn
Futur I
echwäert gehtzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gehtzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gehtzt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gehtzt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gehtzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerhtzennohtzenunhtzen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles