E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verhex-en verhexen (D)ensorceler (F)
Stammformen verhex-enverhex-tverhex-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverhex-en
duverhex
hien/si,hatt/etverhex-t
mirverhex-en
dirverhex-t
siverhex-en
Pass compos
echhuverhex-t
duhuesverhex-t
hien/si,hatt/ethuetverhex-t
mirhuverhex-t
dirhuttverhex-t
sihuverhex-t
Plus-que-parfait
echhatverhex-t
duhasverhex-t
hien/si,hatt/ethatverhex-t
mirhateverhex-t
dirhatverhex-t
sihateverhex-t
Futur I
echwäert verhex-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verhex-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverhex-en
dugéifsverhex-en
hien/si,hatt/etgéifverhex-en
mirgéifeverhex-en
dirgéiftverhex-en
sigéifeverhex-en
Conditionnel Pass compos
echhttverhex-t
duhssverhex-t
hien/si,hatt/ethttverhex-t
mirhätteverhex-t
dirhttverhex-t
sihätteverhex-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverhex!
Plurielverhex-t!
verhex-t
verhex-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
hex-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles