E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
behidd-en behten (D) – garder, protger (F)
Stammformen behidd-enbehit-tbehit-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Prefigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echbehidd-en
dubehitt-s
hien/si,hatt/etbehit-t
mirbehidd-en
dirbehit-t
sibehidd-en
Pass compos
echhubehit-t
duhuesbehit-t
hien/si,hatt/ethuetbehit-t
mirhubehit-t
dirhuttbehit-t
sihubehit-t
Plus-que-parfait
echhatbehit-t
duhasbehit-t
hien/si,hatt/ethatbehit-t
mirhatebehit-t
dirhatbehit-t
sihatebehit-t
Modale Futur I
echwäert behidd-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert behit-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbehidd-en
dugéifsbehidd-en
hien/si,hatt/etgéifbehidd-en
mirgéifebehidd-en
dirgéiftbehidd-en
sigéifebehidd-en
Conditionnel pass compos
echhttbehit-t
duhssbehit-t
hien/si,hatt/ethttbehit-t
mirhättebehit-t
dirhttbehit-t
sihättebehit-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbehitt!
Plurielbehit-t!
behit-t
behidd-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgibehit-t
dugëssbehit-t
hie/si,hatt/etgëttbehit-t
mirgibehit-t
dirgittbehit-t
sigibehit-t
Pass compos
echsibehit-t ginn
dubassbehit-t ginn
hien/si,hatt/etassbehit-t ginn
mirsibehit-t ginn
dirsiddbehit-t ginn
sisibehit-t ginn
Plus-que-parfait
echwarbehit-t ginn
duwaarsbehit-t ginn
hien/si,hatt/etwarbehit-t ginn
mirwarebehit-t ginn
dirwaartbehit-t ginn
siwarebehit-t ginn
Modale Futur I
echwäert behit-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert behit-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif behit-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif behit-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier behit-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
hidd-enverhidd-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles