E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bastelen basteln (D) – bricoler, confectionner (F) – to tinker (E)
Stammformen bastelenbasteltgebastelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbastelen
dubastels
hien/si,hatt/etbastelt
mirbastelen
dirbastelt
sibastelen
Pass compos
echhugebastelt
duhuesgebastelt
hien/si,hatt/ethuetgebastelt
mirhugebastelt
dirhuttgebastelt
sihugebastelt
Plus-que-parfait
echhatgebastelt
duhasgebastelt
hien/si,hatt/ethatgebastelt
mirhategebastelt
dirhatgebastelt
sihategebastelt
Futur I
echwäert bastelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebastelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbastelen
dugéifsbastelen
hien/si,hatt/etgéifbastelen
mirgéifebastelen
dirgéiftbastelen
sigéifebastelen
Conditionnel Pass compos
echhttgebastelt
duhssgebastelt
hien/si,hatt/ethttgebastelt
mirhättegebastelt
dirhttgebastelt
sihättegebastelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbastel!
Plurielbastelt!
gebastelt
bastelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigebastelt
dugëssgebastelt
hie/si,hatt/etgëttgebastelt
mirgigebastelt
dirgittgebastelt
sigigebastelt
Pass compos
echsigebastelt ginn
dubassgebastelt ginn
hien/si,hatt/etassgebastelt ginn
mirsigebastelt ginn
dirsiddgebastelt ginn
sisigebastelt ginn
Plus-que-parfait
echwargebastelt ginn
duwaarsgebastelt ginn
hien/si,hatt/etwargebastelt ginn
mirwaregebastelt ginn
dirwaartgebastelt ginn
siwaregebastelt ginn
Futur I
echwäert gebastelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebastelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gebastelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gebastelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gebastelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles