E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verhidden verhten (D)
Stammformen verhiddenverhittverhitt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Prefigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echverhidden
duverhitts
hien/si,hatt/etverhitt
mirverhidden
dirverhitt
siverhidden
Pass compos
echhuverhitt
duhuesverhitt
hien/si,hatt/ethuetverhitt
mirhuverhitt
dirhuttverhitt
sihuverhitt
Plus-que-parfait
echhatverhitt
duhasverhitt
hien/si,hatt/ethatverhitt
mirhateverhitt
dirhatverhitt
sihateverhitt
Modale Futur I
echwäert verhidden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert verhitt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverhidden
dugéifsverhidden
hien/si,hatt/etgéifverhidden
mirgéifeverhidden
dirgéiftverhidden
sigéifeverhidden
Conditionnel pass compos
echhttverhitt
duhssverhitt
hien/si,hatt/ethttverhitt
mirhätteverhitt
dirhttverhitt
sihätteverhitt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverhitt!
Plurielverhitt!
verhitt
verhidden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgiverhitt
dugëssverhitt
hie/si,hatt/etgëttverhitt
mirgiverhitt
dirgittverhitt
sigiverhitt
Pass compos
echsiverhitt ginn
dubassverhitt ginn
hien/si,hatt/etassverhitt ginn
mirsiverhitt ginn
dirsiddverhitt ginn
sisiverhitt ginn
Plus-que-parfait
echwarverhitt ginn
duwaarsverhitt ginn
hien/si,hatt/etwarverhitt ginn
mirwareverhitt ginn
dirwaartverhitt ginn
siwareverhitt ginn
Modale Futur I
echwäert verhitt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert verhitt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verhitt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verhitt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier verhitt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
behiddenhidden
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles