E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aushieleg-en ausheben (D)creuser (F)
Stammformen aushieleg-enhieleg-t ausausge-hieleg-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten aushillegen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhieleg-en aus
duhieleg-s aus
hien/si,hatt/ethieleg-t aus
mirhieleg-en aus
dirhieleg-t aus
sihieleg-en aus
Pass compos
echhunnausge-hieleg-t
duhuesausge-hieleg-t
hien/si,hatt/ethuetausge-hieleg-t
mirhunnausge-hieleg-t
dirhuttausge-hieleg-t
sihunnausge-hieleg-t
Plus-que-parfait
echhatausge-hieleg-t
duhasausge-hieleg-t
hien/si,hatt/ethatausge-hieleg-t
mirhatenausge-hieleg-t
dirhatausge-hieleg-t
sihatenausge-hieleg-t
Futur I
echwäert aushieleg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-hieleg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaushieleg-en
dugéifsaushieleg-en
hien/si,hatt/etgéifaushieleg-en
mirgéifenaushieleg-en
dirgéiftaushieleg-en
sigéifenaushieleg-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-hieleg-t
duhssausge-hieleg-t
hien/si,hatt/ethttausge-hieleg-t
mirhttenausge-hieleg-t
dirhttausge-hieleg-t
sihttenausge-hieleg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhieleg aus!
Plurielhieleg-t aus!
ausge-hieleg-t
aushieleg-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausge-hieleg-t
dugëssausge-hieleg-t
hie/si,hatt/etgëttausge-hieleg-t
mirginnausge-hieleg-t
dirgittausge-hieleg-t
siginnausge-hieleg-t
Pass compos
echsinnausge-hieleg-t ginn
dubassausge-hieleg-t ginn
hien/si,hatt/etassausge-hieleg-t ginn
mirsinnausge-hieleg-t ginn
dirsiddausge-hieleg-t ginn
sisinnausge-hieleg-t ginn
Plus-que-parfait
echwarausge-hieleg-t ginn
duwaarsausge-hieleg-t ginn
hien/si,hatt/etwarausge-hieleg-t ginn
mirwarenausge-hieleg-t ginn
dirwaartausge-hieleg-t ginn
siwarenausge-hieleg-t ginn
Futur I
echwäert ausge-hieleg-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-hieleg-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausge-hieleg-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausge-hieleg-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausge-hieleg-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles