E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aushillegen aushhlen (D) – vider, creuser (F)
Stammformen aushillegenhillegt ausausgehillegt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten aushielegen
Indikativ Aktiv
Present
echhillegen aus
duhillegs aus
hien/si,hatt/ethillegt aus
mirhillegenaus aus
dirhillegtt aus
sihillegen aus
Pass compos
echhunnausgehillegt
duhuesausgehillegt
hien/si,hatt/ethuetausgehillegt
mirhunnausgehillegt
dirhuttausgehillegt
sihunnausgehillegt
Plus-que-parfait
echhatausgehillegt
duhasausgehillegt
hien/si,hatt/ethatausgehillegt
mirhatenausgehillegt
dirhatausgehillegt
sihatenausgehillegt
Modale Futur I
echwäert aushillegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgehillegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaushillegen
dugéifsaushillegen
hien/si,hatt/etgéifaushillegen
mirgéifenaushillegen
dirgéiftaushillegen
sigéifenaushillegen
Conditionnel pass compos
echhttausgehillegt
duhssausgehillegt
hien/si,hatt/ethttausgehillegt
mirhttenausgehillegt
dirhttausgehillegt
sihttenausgehillegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhilleg aus!
Plurielhillegt aus!
ausgehillegt
aushillegen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnausgehillegt
dugëssausgehillegt
hie/si,hatt/etgëttausgehillegt
mirginnausgehillegt
dirgittausgehillegt
siginnausgehillegt
Pass compos
echsinnausgehillegt ginn
dubassausgehillegt ginn
hien/si,hatt/etassausgehillegt ginn
mirsinnausgehillegt ginn
dirsiddausgehillegt ginn
sisinnausgehillegt ginn
Plus-que-parfait
echwarausgehillegt ginn
duwaarsausgehillegt ginn
hien/si,hatt/etwarausgehillegt ginn
mirwarenausgehillegt ginn
dirwaartausgehillegt ginn
siwarenausgehillegt ginn
Modale Futur I
echwäert ausgehillegt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgehillegt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgehillegt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgehillegt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ausgehillegt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
nnerhillegen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles