E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aushiewen ausheben, ausschachten (D)creuser (F)
Stammformen aushiewenhieft ausausgehuewen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhiewen aus
duhiefs aus
hien/si,hatt/ethieft aus
mirhiewen aus
dirhieft aus
sihiewen aus
Pass compos
echhunnausgehuewen
duhuesausgehuewen
hien/si,hatt/ethuetausgehuewen
mirhunnausgehuewen
dirhuttausgehuewen
sihunnausgehuewen
Plus-que-parfait
echhatausgehuewen
duhasausgehuewen
hien/si,hatt/ethatausgehuewen
mirhatenausgehuewen
dirhatausgehuewen
sihatenausgehuewen
Futur I
echwäert aushiewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgehuewen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaushiewen
dugéifsaushiewen
hien/si,hatt/etgéifaushiewen
mirgéifenaushiewen
dirgéiftaushiewen
sigéifenaushiewen
Conditionnel Pass compos
echhttausgehuewen
duhssausgehuewen
hien/si,hatt/ethttausgehuewen
mirhttenausgehuewen
dirhttausgehuewen
sihttenausgehuewen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhief aus!
Plurielhieft aus!
ausgehuewen
aushiewen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
behiewenenthieweneraushiewenerhiewenerophiewenervirhiewenhieweniwwerhiewenofhiewenophiewenunhiewenverhiewen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles