E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
batschen schlagen (D) – frapper (F) – slap (E)
Stammformen batschenbatschtgebatscht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbatschen
dubatschs
hien/si,hatt/etbatscht
mirbatschen
dirbatscht
sibatschen
Pass compos
echhugebatscht
duhuesgebatscht
hien/si,hatt/ethuetgebatscht
mirhugebatscht
dirhuttgebatscht
sihugebatscht
Plus-que-parfait
echhatgebatscht
duhasgebatscht
hien/si,hatt/ethatgebatscht
mirhategebatscht
dirhatgebatscht
sihategebatscht
Futur I
echwäert batschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebatscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbatschen
dugéifsbatschen
hien/si,hatt/etgéifbatschen
mirgéifebatschen
dirgéiftbatschen
sigéifebatschen
Conditionnel Pass compos
echhttgebatscht
duhssgebatscht
hien/si,hatt/ethttgebatscht
mirhättegebatscht
dirhttgebatscht
sihättegebatscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbatsch!
Plurielbatscht!
gebatscht
batschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigebatscht
dugëssgebatscht
hie/si,hatt/etgëttgebatscht
mirgigebatscht
dirgittgebatscht
sigigebatscht
Pass compos
echsigebatscht ginn
dubassgebatscht ginn
hien/si,hatt/etassgebatscht ginn
mirsigebatscht ginn
dirsiddgebatscht ginn
sisigebatscht ginn
Plus-que-parfait
echwargebatscht ginn
duwaarsgebatscht ginn
hien/si,hatt/etwargebatscht ginn
mirwaregebatscht ginn
dirwaartgebatscht ginn
siwaregebatscht ginn
Futur I
echwäert gebatscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebatscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gebatscht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gebatscht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gebatscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles