E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
unhimmelen anhimmeln (D)adorer (F)
Stammformen unhimmelenhimmelt unugehimmelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhimmelen un
duhimmels un
hien/si,hatt/ethimmelt un
mirhimmelen un
dirhimmelt un
sihimmelen un
Pass compos
echhunnugehimmelt
duhuesugehimmelt
hien/si,hatt/ethuetugehimmelt
mirhunnugehimmelt
dirhuttugehimmelt
sihunnugehimmelt
Plus-que-parfait
echhatugehimmelt
duhasugehimmelt
hien/si,hatt/ethatugehimmelt
mirhatenugehimmelt
dirhatugehimmelt
sihatenugehimmelt
Futur I
echwäert unhimmelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugehimmelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifunhimmelen
dugéifsunhimmelen
hien/si,hatt/etgéifunhimmelen
mirgéifenunhimmelen
dirgéiftunhimmelen
sigéifenunhimmelen
Conditionnel Pass compos
echhttugehimmelt
duhssugehimmelt
hien/si,hatt/ethttugehimmelt
mirhttenugehimmelt
dirhttugehimmelt
sihttenugehimmelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhimmel un!
Plurielhimmelt un!
ugehimmelt
unhimmelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnugehimmelt
dugëssugehimmelt
hie/si,hatt/etgëttugehimmelt
mirginnugehimmelt
dirgittugehimmelt
siginnugehimmelt
Pass compos
echsinnugehimmelt ginn
dubassugehimmelt ginn
hien/si,hatt/etassugehimmelt ginn
mirsinnugehimmelt ginn
dirsiddugehimmelt ginn
sisinnugehimmelt ginn
Plus-que-parfait
echwarugehimmelt ginn
duwaarsugehimmelt ginn
hien/si,hatt/etwarugehimmelt ginn
mirwarenugehimmelt ginn
dirwaartugehimmelt ginn
siwarenugehimmelt ginn
Futur I
echwäert ugehimmelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugehimmelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ugehimmelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ugehimmelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ugehimmelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
himmelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles