E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
himmel-en zerstren (D) – dtruire (F)
Stammformen himmel-enhimmel-tge-himmel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhimmel-en
duhimmel-s
hien/si,hatt/ethimmel-t
mirhimmel-en
dirhimmel-t
sihimmel-en
Pass compos
echhuge-himmel-t
duhuesge-himmel-t
hien/si,hatt/ethuetge-himmel-t
mirhuge-himmel-t
dirhuttge-himmel-t
sihuge-himmel-t
Plus-que-parfait
echhatge-himmel-t
duhasge-himmel-t
hien/si,hatt/ethatge-himmel-t
mirhatege-himmel-t
dirhatge-himmel-t
sihatege-himmel-t
Futur I
echwäert himmel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-himmel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhimmel-en
dugéifshimmel-en
hien/si,hatt/etgéifhimmel-en
mirgéifenhimmel-en
dirgéifthimmel-en
sigéifenhimmel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-himmel-t
duhssge-himmel-t
hien/si,hatt/ethttge-himmel-t
mirhättege-himmel-t
dirhttge-himmel-t
sihättege-himmel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhimmel!
Plurielhimmel-t!
ge-himmel-t
himmel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-himmel-t
dugëssge-himmel-t
hie/si,hatt/etgëttge-himmel-t
mirgige-himmel-t
dirgittge-himmel-t
sigige-himmel-t
Pass compos
echsige-himmel-t ginn
dubassge-himmel-t ginn
hien/si,hatt/etassge-himmel-t ginn
mirsige-himmel-t ginn
dirsiddge-himmel-t ginn
sisige-himmel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-himmel-t ginn
duwaarsge-himmel-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-himmel-t ginn
mirwarege-himmel-t ginn
dirwaartge-himmel-t ginn
siwarege-himmel-t ginn
Futur I
echwäert ge-himmel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-himmel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-himmel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-himmel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-himmel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
unhimmel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles