E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofholzen abholzen (D)dboiser,abattre (F)
Stammformen ofholzenholzt ofofgeholzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echholzen of
duholz of
hien/si,hatt/etholzt of
mirholzen of
dirholzt of
siholzen of
Pass compos
echhunnofgeholzt
duhuesofgeholzt
hien/si,hatt/ethuetofgeholzt
mirhunnofgeholzt
dirhuttofgeholzt
sihunnofgeholzt
Plus-que-parfait
echhatofgeholzt
duhasofgeholzt
hien/si,hatt/ethatofgeholzt
mirhatenofgeholzt
dirhatofgeholzt
sihatenofgeholzt
Futur I
echwäert ofholzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgeholzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofholzen
dugéifsofholzen
hien/si,hatt/etgéifofholzen
mirgéifenofholzen
dirgéiftofholzen
sigéifenofholzen
Conditionnel Pass compos
echhttofgeholzt
duhssofgeholzt
hien/si,hatt/ethttofgeholzt
mirhttenofgeholzt
dirhttofgeholzt
sihttenofgeholzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierholzt of!
Plurielholzt of!
ofgeholzt
ofholzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgeholzt
dugëssofgeholzt
hie/si,hatt/etgëttofgeholzt
mirginnofgeholzt
dirgittofgeholzt
siginnofgeholzt
Pass compos
echsinnofgeholzt ginn
dubassofgeholzt ginn
hien/si,hatt/etassofgeholzt ginn
mirsinnofgeholzt ginn
dirsiddofgeholzt ginn
sisinnofgeholzt ginn
Plus-que-parfait
echwarofgeholzt ginn
duwaarsofgeholzt ginn
hien/si,hatt/etwarofgeholzt ginn
mirwarenofgeholzt ginn
dirwaartofgeholzt ginn
siwarenofgeholzt ginn
Futur I
echwäert ofgeholzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgeholzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgeholzt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgeholzt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgeholzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles