E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
homogeniséieren homogenisieren (D)homogénéiser (F)
Stammformen homogeniséierenhomogeniséierthomogeniséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhomogeniséieren
duhomogeniséiers
hien/si,hatt/ethomogeniséiert
mirhomogeniséieren
dirhomogeniséiert
sihomogeniséieren
Passé composé
echhunnhomogeniséiert
duhueshomogeniséiert
hien/si,hatt/ethuethomogeniséiert
mirhunnhomogeniséiert
dirhutthomogeniséiert
sihunnhomogeniséiert
Plus-que-parfait
echhathomogeniséiert
duhashomogeniséiert
hien/si,hatt/ethathomogeniséiert
mirhatenhomogeniséiert
dirhathomogeniséiert
sihatenhomogeniséiert
Futur I
echwäert homogeniséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert homogeniséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhomogeniséieren
dugéifshomogeniséieren
hien/si,hatt/etgéifhomogeniséieren
mirgéifenhomogeniséieren
dirgéifthomogeniséieren
sigéifenhomogeniséieren
Conditionnel Passé composé
echhätthomogeniséiert
duhässhomogeniséiert
hien/si,hatt/ethätthomogeniséiert
mirhättenhomogeniséiert
dirhätthomogeniséiert
sihättenhomogeniséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhomogeniséier!
Plurielhomogeniséiert!
homogeniséiert
homogeniséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnhomogeniséiert
dugësshomogeniséiert
hie/si,hatt/etgëtthomogeniséiert
mirginnhomogeniséiert
dirgitthomogeniséiert
siginnhomogeniséiert
Passé composé
echsinnhomogeniséiert ginn
dubasshomogeniséiert ginn
hien/si,hatt/etasshomogeniséiert ginn
mirsinnhomogeniséiert ginn
dirsiddhomogeniséiert ginn
sisinnhomogeniséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarhomogeniséiert ginn
duwaarshomogeniséiert ginn
hien/si,hatt/etwarhomogeniséiert ginn
mirwarenhomogeniséiert ginn
dirwaarthomogeniséiert ginn
siwarenhomogeniséiert ginn
Futur I
echwäert homogeniséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert homogeniséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif homogeniséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif homogeniséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier homogeniséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles