E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verhonzen versauen (D)dlabrer (F)
Stammformen verhonzenverhonztverhonzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverhonzen
duverhonz
hien/si,hatt/etverhonzt
mirverhonzen
dirverhonzt
siverhonzen
Pass compos
echhuverhonzt
duhuesverhonzt
hien/si,hatt/ethuetverhonzt
mirhuverhonzt
dirhuttverhonzt
sihuverhonzt
Plus-que-parfait
echhatverhonzt
duhasverhonzt
hien/si,hatt/ethatverhonzt
mirhateverhonzt
dirhatverhonzt
sihateverhonzt
Futur I
echwäert verhonzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verhonzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverhonzen
dugéifsverhonzen
hien/si,hatt/etgéifverhonzen
mirgéifeverhonzen
dirgéiftverhonzen
sigéifeverhonzen
Conditionnel Pass compos
echhttverhonzt
duhssverhonzt
hien/si,hatt/ethttverhonzt
mirhätteverhonzt
dirhttverhonzt
sihätteverhonzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverhonz!
Plurielverhonzt!
verhonzt
verhonzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverhonzt
dugëssverhonzt
hie/si,hatt/etgëttverhonzt
mirgiverhonzt
dirgittverhonzt
sigiverhonzt
Pass compos
echsiverhonzt ginn
dubassverhonzt ginn
hien/si,hatt/etassverhonzt ginn
mirsiverhonzt ginn
dirsiddverhonzt ginn
sisiverhonzt ginn
Plus-que-parfait
echwarverhonzt ginn
duwaarsverhonzt ginn
hien/si,hatt/etwarverhonzt ginn
mirwareverhonzt ginn
dirwaartverhonzt ginn
siwareverhonzt ginn
Futur I
echwäert verhonzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verhonzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verhonzt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verhonzt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verhonzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles