E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verhonz-en versauen (D)dlabrer (F)
Stammformen verhonz-enverhonz-tverhonz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverhonz-en
duverhonz
hien/si,hatt/etverhonz-t
mirverhonz-en
dirverhonz-t
siverhonz-en
Pass compos
echhuverhonz-t
duhuesverhonz-t
hien/si,hatt/ethuetverhonz-t
mirhuverhonz-t
dirhuttverhonz-t
sihuverhonz-t
Plus-que-parfait
echhatverhonz-t
duhasverhonz-t
hien/si,hatt/ethatverhonz-t
mirhateverhonz-t
dirhatverhonz-t
sihateverhonz-t
Futur I
echwäert verhonz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verhonz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverhonz-en
dugéifsverhonz-en
hien/si,hatt/etgéifverhonz-en
mirgéifeverhonz-en
dirgéiftverhonz-en
sigéifeverhonz-en
Conditionnel Pass compos
echhttverhonz-t
duhssverhonz-t
hien/si,hatt/ethttverhonz-t
mirhätteverhonz-t
dirhttverhonz-t
sihätteverhonz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverhonz!
Plurielverhonz-t!
verhonz-t
verhonz-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverhonz-t
dugëssverhonz-t
hie/si,hatt/etgëttverhonz-t
mirgiverhonz-t
dirgittverhonz-t
sigiverhonz-t
Pass compos
echsiverhonz-t ginn
dubassverhonz-t ginn
hien/si,hatt/etassverhonz-t ginn
mirsiverhonz-t ginn
dirsiddverhonz-t ginn
sisiverhonz-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverhonz-t ginn
duwaarsverhonz-t ginn
hien/si,hatt/etwarverhonz-t ginn
mirwareverhonz-t ginn
dirwaartverhonz-t ginn
siwareverhonz-t ginn
Futur I
echwäert verhonz-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verhonz-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verhonz-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verhonz-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verhonz-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles