E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausbauen ausbauen (D) – dmonter, transformer (amliorer), consolider, dvelopper (F)
Stammformen ausbauenbaut ausausgebaut
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbauen aus
dubaus aus
hien/si,hatt/etbaut aus
mirbauen aus
dirbaut aus
sibauen aus
Pass compos
echhunnausgebaut
duhuesausgebaut
hien/si,hatt/ethuetausgebaut
mirhunnausgebaut
dirhuttausgebaut
sihunnausgebaut
Plus-que-parfait
echhatausgebaut
duhasausgebaut
hien/si,hatt/ethatausgebaut
mirhatenausgebaut
dirhatausgebaut
sihatenausgebaut
Futur I
echwäert ausbauen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgebaut hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausbauen
dugéifsausbauen
hien/si,hatt/etgéifausbauen
mirgéifenausbauen
dirgéiftausbauen
sigéifenausbauen
Conditionnel Pass compos
echhttausgebaut
duhssausgebaut
hien/si,hatt/ethttausgebaut
mirhttenausgebaut
dirhttausgebaut
sihttenausgebaut
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbau aus!
Plurielbaut aus!
ausgebaut
ausbauen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausgebaut
dugëssausgebaut
hie/si,hatt/etgëttausgebaut
mirginnausgebaut
dirgittausgebaut
siginnausgebaut
Pass compos
echsinnausgebaut ginn
dubassausgebaut ginn
hien/si,hatt/etassausgebaut ginn
mirsinnausgebaut ginn
dirsiddausgebaut ginn
sisinnausgebaut ginn
Plus-que-parfait
echwarausgebaut ginn
duwaarsausgebaut ginn
hien/si,hatt/etwarausgebaut ginn
mirwarenausgebaut ginn
dirwaartausgebaut ginn
siwarenausgebaut ginn
Futur I
echwäert ausgebaut ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgebaut gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgebaut
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgebaut ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausgebaut ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abauenbibauenbauenmbauenerausbauenofbauenopbauenubauenverbauenzoubauen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles