E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
anhuel-en einnehmen (D)prendre, conqurir (F)
Stammformen anhuel-enhl-t anage-holl
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhuel-en an
duhl-s an
hien/si,hatt/ethl-t an
mirhuel-en an
dirhuel-t an
sihuel-en an
Pass compos
echhunnage-holl
duhuesage-holl
hien/si,hatt/ethuetage-holl
mirhunnage-holl
dirhuttage-holl
sihunnage-holl
Plus-que-parfait
echhatage-holl
duhasage-holl
hien/si,hatt/ethatage-holl
mirhatenage-holl
dirhatage-holl
sihatenage-holl
Futur I
echwäert anhuel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-holl hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifanhuel-en
dugéifsanhuel-en
hien/si,hatt/etgéifanhuel-en
mirgéifenanhuel-en
dirgéiftanhuel-en
sigéifenanhuel-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-holl
duhssage-holl
hien/si,hatt/ethttage-holl
mirhttenage-holl
dirhttage-holl
sihttenage-holl
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhuel an!
Plurielhuel-t an!
age-holl
anhuel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aushuel-enbihuel-enbehuel-enderniewentbehuel-en duerchhuel-ennnerhuel-enentginthuel-eneranhuel-eneraushuel-enerbihuel-enerduerchhuel-enermhuel-enerhuel-eneriwwerhuel-enerofhuel-enerophuel-enewechhuel-enfesthuel-enhierhuel-enhuel-eniwwerhuel-enmathuel-ennohuel-enofhuel-enophuel-enunhuel-envirhuel-enzerckhuel-enzouhuel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles