E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duerchhuelen durchnehmen (D) – traiter (F)
Stammformen duerchhuelenhlt duerchduerchgeholl
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhuelen duerch
duhls duerch
hien/si,hatt/ethlt duerch
mirhuelen duerch
dirhuelt duerch
sihuelen duerch
Pass compos
echhunnduerchgeholl
duhuesduerchgeholl
hien/si,hatt/ethuetduerchgeholl
mirhunnduerchgeholl
dirhuttduerchgeholl
sihunnduerchgeholl
Plus-que-parfait
echhatduerchgeholl
duhasduerchgeholl
hien/si,hatt/ethatduerchgeholl
mirhatenduerchgeholl
dirhatduerchgeholl
sihatenduerchgeholl
Futur I
echwäert duerchhuelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgeholl hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchhuelen
dugéifsduerchhuelen
hien/si,hatt/etgéifduerchhuelen
mirgéifenduerchhuelen
dirgéiftduerchhuelen
sigéifenduerchhuelen
Conditionnel Pass compos
echhttduerchgeholl
duhssduerchgeholl
hien/si,hatt/ethttduerchgeholl
mirhttenduerchgeholl
dirhttduerchgeholl
sihttenduerchgeholl
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhuel duerch!
Plurielhuelt duerch!
duerchgeholl
duerchhuelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhuelenaushuelenbihuelenbehuelenderniewentbehuelen nnerhuelenentginthueleneranhueleneraushuelenerbihuelenerduerchhuelenermhuelenerhueleneriwwerhuelenerofhuelenerophuelenewechhuelenfesthuelenhierhuelenhueleniwwerhuelenmathuelennohuelenofhuelenophuelenunhuelenvirhuelenzerckhuelenzouhuelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles