E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
entginthuelen entgegennehmen (D)accepter (F)
Stammformen entginthuelenhlt entgintentgintgeholl
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (entgint-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhuelen entgint
duhls entgint
hien/si,hatt/ethlt entgint
mirhuelen entgint
dirhuelt entgint
sihuelen entgint
Pass compos
echhunnentgintgeholl
duhuesentgintgeholl
hien/si,hatt/ethuetentgintgeholl
mirhunnentgintgeholl
dirhuttentgintgeholl
sihunnentgintgeholl
Plus-que-parfait
echhatentgintgeholl
duhasentgintgeholl
hien/si,hatt/ethatentgintgeholl
mirhatenentgintgeholl
dirhatentgintgeholl
sihatenentgintgeholl
Futur I
echwäert entginthuelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entgintgeholl hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentginthuelen
dugéifsentginthuelen
hien/si,hatt/etgéifentginthuelen
mirgéifenentginthuelen
dirgéiftentginthuelen
sigéifenentginthuelen
Conditionnel Pass compos
echhttentgintgeholl
duhssentgintgeholl
hien/si,hatt/ethttentgintgeholl
mirhttenentgintgeholl
dirhttentgintgeholl
sihttenentgintgeholl
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhuel entgint!
Plurielhuelt entgint!
entgintgeholl
entginthuelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhuelenaushuelenbihuelenbehuelenderniewentbehuelen duerchhuelennnerhueleneranhueleneraushuelenerbihuelenerduerchhuelenermhuelenerhueleneriwwerhuelenerofhuelenerophuelenewechhuelenfesthuelenhierhuelenhueleniwwerhuelenmathuelennohuelenofhuelenophuelenunhuelenvirhuelenzerckhuelenzouhuelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles