E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
entgéinthuel-en entgegennehmen (D)accepter (F)
Stammformen entgéinthuel-enhël-t entgéintentgéintge-holl
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (entgéint-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhuel-en entgéint
duhël-s entgéint
hien/si,hatt/ethël-t entgéint
mirhuel-en entgéint
dirhuel-t entgéint
sihuel-en entgéint
Passé composé
echhunnentgéintge-holl
duhuesentgéintge-holl
hien/si,hatt/ethuetentgéintge-holl
mirhunnentgéintge-holl
dirhuttentgéintge-holl
sihunnentgéintge-holl
Plus-que-parfait
echhatentgéintge-holl
duhasentgéintge-holl
hien/si,hatt/ethatentgéintge-holl
mirhatenentgéintge-holl
dirhatentgéintge-holl
sihatenentgéintge-holl
Futur I
echwäert entgéinthuel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entgéintge-holl hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentgéinthuel-en
dugéifsentgéinthuel-en
hien/si,hatt/etgéifentgéinthuel-en
mirgéifenentgéinthuel-en
dirgéiftentgéinthuel-en
sigéifenentgéinthuel-en
Conditionnel Passé composé
echhättentgéintge-holl
duhässentgéintge-holl
hien/si,hatt/ethättentgéintge-holl
mirhättenentgéintge-holl
dirhättentgéintge-holl
sihättenentgéintge-holl
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhuel entgéint!
Plurielhuel-t entgéint!
entgéintge-holl
entgéinthuel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhuel-enaushuel-enbäihuel-enbehuel-enderniewentbehuel-en duerchhuel-enënnerhuel-eneranhuel-eneraushuel-enerbäihuel-enerduerchhuel-enerëmhuel-enerhuel-eneriwwerhuel-enerofhuel-enerophuel-enewechhuel-enfesthuel-enhierhuel-enhuel-eniwwerhuel-enmathuel-ennohuel-enofhuel-enophuel-enunhuel-envirhuel-enzeréckhuel-enzouhuel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles