E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ewechhuelen wegnehmen (D)enlever (F)
Stammformen ewechhuelenhlt ewechewechgeholl
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhuelen ewech
duhls ewech
hien/si,hatt/ethlt ewech
mirhuelen ewech
dirhuelt ewech
sihuelen ewech
Pass compos
echhunnewechgeholl
duhuesewechgeholl
hien/si,hatt/ethuetewechgeholl
mirhunnewechgeholl
dirhuttewechgeholl
sihunnewechgeholl
Plus-que-parfait
echhatewechgeholl
duhasewechgeholl
hien/si,hatt/ethatewechgeholl
mirhatenewechgeholl
dirhatewechgeholl
sihatenewechgeholl
Futur I
echwäert ewechhuelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgeholl hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechhuelen
dugéifsewechhuelen
hien/si,hatt/etgéifewechhuelen
mirgéifenewechhuelen
dirgéiftewechhuelen
sigéifenewechhuelen
Conditionnel Pass compos
echhttewechgeholl
duhssewechgeholl
hien/si,hatt/ethttewechgeholl
mirhttenewechgeholl
dirhttewechgeholl
sihttenewechgeholl
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhuel ewech!
Plurielhuelt ewech!
ewechgeholl
ewechhuelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhuelenaushuelenbihuelenbehuelenderniewentbehuelen duerchhuelennnerhuelenentginthueleneranhueleneraushuelenerbihuelenerduerchhuelenermhuelenerhueleneriwwerhuelenerofhuelenerophuelenfesthuelenhierhuelenhueleniwwerhuelenmathuelennohuelenofhuelenophuelenunhuelenvirhuelenzerckhuelenzouhuelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles