E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erausbauen hinausbauen (D) – plus de construire (F)
Stammformen erausbauenbaut erauserausgebaut
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbauen eraus
dubaus eraus
hien/si,hatt/etbaut eraus
mirbauen eraus
dirbaut eraus
sibauen eraus
Pass compos
echhunnerausgebaut
duhueserausgebaut
hien/si,hatt/ethueterausgebaut
mirhunnerausgebaut
dirhutterausgebaut
sihunnerausgebaut
Plus-que-parfait
echhaterausgebaut
duhaserausgebaut
hien/si,hatt/ethaterausgebaut
mirhatenerausgebaut
dirhaterausgebaut
sihatenerausgebaut
Futur I
echwäert erausbauen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgebaut hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausbauen
dugéifserausbauen
hien/si,hatt/etgéiferausbauen
mirgéifenerausbauen
dirgéifterausbauen
sigéifenerausbauen
Conditionnel Pass compos
echhtterausgebaut
duhsserausgebaut
hien/si,hatt/ethtterausgebaut
mirhttenerausgebaut
dirhtterausgebaut
sihttenerausgebaut
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbau eraus!
Plurielbaut eraus!
erausgebaut
erausbauen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerausgebaut
dugësserausgebaut
hie/si,hatt/etgëtterausgebaut
mirginnerausgebaut
dirgitterausgebaut
siginnerausgebaut
Pass compos
echsinnerausgebaut ginn
dubasserausgebaut ginn
hien/si,hatt/etasserausgebaut ginn
mirsinnerausgebaut ginn
dirsidderausgebaut ginn
sisinnerausgebaut ginn
Plus-que-parfait
echwarerausgebaut ginn
duwaarserausgebaut ginn
hien/si,hatt/etwarerausgebaut ginn
mirwarenerausgebaut ginn
dirwaarterausgebaut ginn
siwarenerausgebaut ginn
Futur I
echwäert erausgebaut ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgebaut gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erausgebaut
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erausgebaut ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erausgebaut ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abauenausbauenbibauenbauenmbauenofbauenopbauenubauenverbauenzoubauen
Remarquen (intern)
fr: bersetzung
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles