E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
huschen huschen (D) – glisser furtivement (F)
Stammformen huschenhuschtgehuscht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echhuschen
duhuschs
hien/si,hatt/ethuscht
mirhuschen
dirhuscht
sihuschen
Pass compos
echsigehuscht
dubassgehuscht
hien/si,hatt/etassgehuscht
mirsigehuscht
dirsiddgehuscht
sisigehuscht
Plus-que-parfait
echwargehuscht
duwaarsgehuscht
hien/si,hatt/etwargehuscht
mirwaregehuscht
dirwaartgehuscht
siwaregehuscht
Modale Futur I
echwäert huschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert gehuscht sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhuschen
dugéifshuschen
hien/si,hatt/etgéifhuschen
mirgéifenhuschen
dirgéifthuschen
sigéifenhuschen
Conditionnel pass compos
echwiergehuscht
duwiersgehuscht
hien/si,hatt/etwiergehuscht
mirwieregehuscht
dirwiertgehuscht
siwieregehuscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhusch!
Plurielhuscht!
gehuscht
huschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles