E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofhuwwelen abhobeln (D) – raboter (F)
Stammformen ofhuwwelenhuwwelt ofofgehuwwelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhuwwelen of
duhuwwels of
hien/si,hatt/ethuwwelt of
mirhuwwelen of
dirhuwwelt of
sihuwwelen of
Pass compos
echhunnofgehuwwelt
duhuesofgehuwwelt
hien/si,hatt/ethuetofgehuwwelt
mirhunnofgehuwwelt
dirhuttofgehuwwelt
sihunnofgehuwwelt
Plus-que-parfait
echhatofgehuwwelt
duhasofgehuwwelt
hien/si,hatt/ethatofgehuwwelt
mirhatenofgehuwwelt
dirhatofgehuwwelt
sihatenofgehuwwelt
Futur I
echwäert ofhuwwelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgehuwwelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofhuwwelen
dugéifsofhuwwelen
hien/si,hatt/etgéifofhuwwelen
mirgéifenofhuwwelen
dirgéiftofhuwwelen
sigéifenofhuwwelen
Conditionnel Pass compos
echhttofgehuwwelt
duhssofgehuwwelt
hien/si,hatt/ethttofgehuwwelt
mirhttenofgehuwwelt
dirhttofgehuwwelt
sihttenofgehuwwelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhuwwel of!
Plurielhuwwelt of!
ofgehuwwelt
ofhuwwelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgehuwwelt
dugëssofgehuwwelt
hie/si,hatt/etgëttofgehuwwelt
mirginnofgehuwwelt
dirgittofgehuwwelt
siginnofgehuwwelt
Pass compos
echsinnofgehuwwelt ginn
dubassofgehuwwelt ginn
hien/si,hatt/etassofgehuwwelt ginn
mirsinnofgehuwwelt ginn
dirsiddofgehuwwelt ginn
sisinnofgehuwwelt ginn
Plus-que-parfait
echwarofgehuwwelt ginn
duwaarsofgehuwwelt ginn
hien/si,hatt/etwarofgehuwwelt ginn
mirwarenofgehuwwelt ginn
dirwaartofgehuwwelt ginn
siwarenofgehuwwelt ginn
Futur I
echwäert ofgehuwwelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgehuwwelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgehuwwelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgehuwwelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgehuwwelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
huwwelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles