E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
hypnotis-éier-en hypnotisieren (D) – hypnotiser (F)
Stammformen hypnotis-éier-enhypnotis-éier-thypnotis-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhypnotis-éier-en
duhypnotis-éier-s
hien/si,hatt/ethypnotis-éier-t
mirhypnotis-éier-en
dirhypnotis-éier-t
sihypnotis-éier-en
Passé composé
echhunnhypnotis-éier-t
duhueshypnotis-éier-t
hien/si,hatt/ethuethypnotis-éier-t
mirhunnhypnotis-éier-t
dirhutthypnotis-éier-t
sihunnhypnotis-éier-t
Plus-que-parfait
echhathypnotis-éier-t
duhashypnotis-éier-t
hien/si,hatt/ethathypnotis-éier-t
mirhatenhypnotis-éier-t
dirhathypnotis-éier-t
sihatenhypnotis-éier-t
Futur I
echwäert hypnotis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hypnotis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhypnotis-éier-en
dugéifshypnotis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifhypnotis-éier-en
mirgéifenhypnotis-éier-en
dirgéifthypnotis-éier-en
sigéifenhypnotis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhätthypnotis-éier-t
duhässhypnotis-éier-t
hien/si,hatt/ethätthypnotis-éier-t
mirhättenhypnotis-éier-t
dirhätthypnotis-éier-t
sihättenhypnotis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhypnotis-éier!
Plurielhypnotis-éier-t!
hypnotis-éier-t
hypnotis-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnhypnotis-éier-t
dugësshypnotis-éier-t
hie/si,hatt/etgëtthypnotis-éier-t
mirginnhypnotis-éier-t
dirgitthypnotis-éier-t
siginnhypnotis-éier-t
Passé composé
echsinnhypnotis-éier-t ginn
dubasshypnotis-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasshypnotis-éier-t ginn
mirsinnhypnotis-éier-t ginn
dirsiddhypnotis-éier-t ginn
sisinnhypnotis-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarhypnotis-éier-t ginn
duwaarshypnotis-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarhypnotis-éier-t ginn
mirwarenhypnotis-éier-t ginn
dirwaarthypnotis-éier-t ginn
siwarenhypnotis-éier-t ginn
Futur I
echwäert hypnotis-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hypnotis-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif hypnotis-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif hypnotis-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier hypnotis-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles