E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
hypothekéieren etw. mit einer Hypothek belasten (D)hypothéquer qc. (F)
Stammformen hypothekéierenhypothekéierthypothekéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhypothekéieren
duhypothekéiers
hien/si,hatt/ethypothekéiert
mirhypothekéieren
dirhypothekéiert
sihypothekéieren
Passé composé
echhunnhypothekéiert
duhueshypothekéiert
hien/si,hatt/ethuethypothekéiert
mirhunnhypothekéiert
dirhutthypothekéiert
sihunnhypothekéiert
Plus-que-parfait
echhathypothekéiert
duhashypothekéiert
hien/si,hatt/ethathypothekéiert
mirhatenhypothekéiert
dirhathypothekéiert
sihatenhypothekéiert
Futur I
echwäert hypothekéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hypothekéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhypothekéieren
dugéifshypothekéieren
hien/si,hatt/etgéifhypothekéieren
mirgéifenhypothekéieren
dirgéifthypothekéieren
sigéifenhypothekéieren
Conditionnel Passé composé
echhätthypothekéiert
duhässhypothekéiert
hien/si,hatt/ethätthypothekéiert
mirhättenhypothekéiert
dirhätthypothekéiert
sihättenhypothekéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhypothekéier!
Plurielhypothekéiert!
hypothekéiert
hypothekéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnhypothekéiert
dugësshypothekéiert
hie/si,hatt/etgëtthypothekéiert
mirginnhypothekéiert
dirgitthypothekéiert
siginnhypothekéiert
Passé composé
echsinnhypothekéiert ginn
dubasshypothekéiert ginn
hien/si,hatt/etasshypothekéiert ginn
mirsinnhypothekéiert ginn
dirsiddhypothekéiert ginn
sisinnhypothekéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarhypothekéiert ginn
duwaarshypothekéiert ginn
hien/si,hatt/etwarhypothekéiert ginn
mirwarenhypothekéiert ginn
dirwaarthypothekéiert ginn
siwarenhypothekéiert ginn
Futur I
echwäert hypothekéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hypothekéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif hypothekéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif hypothekéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier hypothekéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles