E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
hypothek-éier-en etw. mit einer Hypothek belasten (D)hypothéquer qc. (F)
Stammformen hypothek-éier-enhypothek-éier-thypothek-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhypothek-éier-en
duhypothek-éier-s
hien/si,hatt/ethypothek-éier-t
mirhypothek-éier-en
dirhypothek-éier-t
sihypothek-éier-en
Passé composé
echhunnhypothek-éier-t
duhueshypothek-éier-t
hien/si,hatt/ethuethypothek-éier-t
mirhunnhypothek-éier-t
dirhutthypothek-éier-t
sihunnhypothek-éier-t
Plus-que-parfait
echhathypothek-éier-t
duhashypothek-éier-t
hien/si,hatt/ethathypothek-éier-t
mirhatenhypothek-éier-t
dirhathypothek-éier-t
sihatenhypothek-éier-t
Futur I
echwäert hypothek-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hypothek-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhypothek-éier-en
dugéifshypothek-éier-en
hien/si,hatt/etgéifhypothek-éier-en
mirgéifenhypothek-éier-en
dirgéifthypothek-éier-en
sigéifenhypothek-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhätthypothek-éier-t
duhässhypothek-éier-t
hien/si,hatt/ethätthypothek-éier-t
mirhättenhypothek-éier-t
dirhätthypothek-éier-t
sihättenhypothek-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhypothek-éier!
Plurielhypothek-éier-t!
hypothek-éier-t
hypothek-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnhypothek-éier-t
dugësshypothek-éier-t
hie/si,hatt/etgëtthypothek-éier-t
mirginnhypothek-éier-t
dirgitthypothek-éier-t
siginnhypothek-éier-t
Passé composé
echsinnhypothek-éier-t ginn
dubasshypothek-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasshypothek-éier-t ginn
mirsinnhypothek-éier-t ginn
dirsiddhypothek-éier-t ginn
sisinnhypothek-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarhypothek-éier-t ginn
duwaarshypothek-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarhypothek-éier-t ginn
mirwarenhypothek-éier-t ginn
dirwaarthypothek-éier-t ginn
siwarenhypothek-éier-t ginn
Futur I
echwäert hypothek-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hypothek-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif hypothek-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif hypothek-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier hypothek-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles