E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verierw-en vererben (D)lguer, transmettre (F)
Stammformen verierw-enverierf-tverierf-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverierw-en
duverierf-s
hien/si,hatt/etverierf-t
mirverierw-en
dirverierf-t
siverierw-en
Pass compos
echhuverierf-t
duhuesverierf-t
hien/si,hatt/ethuetverierf-t
mirhuverierf-t
dirhuttverierf-t
sihuverierf-t
Plus-que-parfait
echhatverierf-t
duhasverierf-t
hien/si,hatt/ethatverierf-t
mirhateverierf-t
dirhatverierf-t
sihateverierf-t
Futur I
echwäert verierw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verierf-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverierw-en
dugéifsverierw-en
hien/si,hatt/etgéifverierw-en
mirgéifeverierw-en
dirgéiftverierw-en
sigéifeverierw-en
Conditionnel Pass compos
echhttverierf-t
duhssverierf-t
hien/si,hatt/ethttverierf-t
mirhätteverierf-t
dirhttverierf-t
sihätteverierf-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverierf!
Plurielverierf-t!
verierf-t
verierw-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverierf-t
dugëssverierf-t
hie/si,hatt/etgëttverierf-t
mirgiverierf-t
dirgittverierf-t
sigiverierf-t
Pass compos
echsiverierf-t ginn
dubassverierf-t ginn
hien/si,hatt/etassverierf-t ginn
mirsiverierf-t ginn
dirsiddverierf-t ginn
sisiverierf-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverierf-t ginn
duwaarsverierf-t ginn
hien/si,hatt/etwarverierf-t ginn
mirwareverierf-t ginn
dirwaartverierf-t ginn
siwareverierf-t ginn
Futur I
echwäert verierf-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verierf-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verierf-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verierf-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verierf-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entierw-enierw-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles