E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ierwen erben (D) – succder (F)
Stammformen ierwenierftgierft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Trema in g- (Partizip) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echierwen
duierfs
hien/si,hatt/etierft
mirierwen
dirierft
siierwen
Pass compos
echhugierft
duhuesgierft
hien/si,hatt/ethuetgierft
mirhugierft
dirhuttgierft
sihugierft
Plus-que-parfait
echhatgierft
duhasgierft
hien/si,hatt/ethatgierft
mirhategierft
dirhatgierft
sihategierft
Futur I
echwäert ierwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gierft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifierwen
dugéifsierwen
hien/si,hatt/etgéifierwen
mirgéifenierwen
dirgéiftierwen
sigéifenierwen
Conditionnel Pass compos
echhttgierft
duhssgierft
hien/si,hatt/ethttgierft
mirhättegierft
dirhttgierft
sihättegierft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierierf!
Plurielierft!
gierft
ierwen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigierft
dugëssgierft
hie/si,hatt/etgëttgierft
mirgigierft
dirgittgierft
sigigierft
Pass compos
echsigierft ginn
dubassgierft ginn
hien/si,hatt/etassgierft ginn
mirsigierft ginn
dirsiddgierft ginn
sisigierft ginn
Plus-que-parfait
echwargierft ginn
duwaarsgierft ginn
hien/si,hatt/etwargierft ginn
mirwaregierft ginn
dirwaartgierft ginn
siwaregierft ginn
Futur I
echwäert gierft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gierft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gierft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gierft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gierft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entierwenverierwen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles