E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
matiess-en mitessen (D)manger avec/ensemble (F)
Stammformen matiess-enss-t matmatgiess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiess-e mat
dus-s mat
hien/si,hatt/etss-t mat
miriess-e mat
diriess-t mat
siiess-e mat
Pass compos
echhumatgiess
duhuesmatgiess
hien/si,hatt/ethuetmatgiess
mirhumatgiess
dirhuttmatgiess
sihumatgiess
Plus-que-parfait
echhatmatgiess
duhasmatgiess
hien/si,hatt/ethatmatgiess
mirhatematgiess
dirhatmatgiess
sihatematgiess
Futur I
echwäert matiess-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matgiess hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*iss mat
du*iss mat
hien/si,hatt/et*iss mat
mir*iss-e mat
dir*iss-t mat
si*iss-e mat
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatiess-en
dugéifsmatiess-en
hien/si,hatt/etgéifmatiess-en
mirgéifematiess-en
dirgéiftmatiess-en
sigéifematiess-en
Conditionnel Pass compos
echhttmatgiess
duhssmatgiess
hien/si,hatt/ethttmatgiess
mirhättematgiess
dirhttmatgiess
sihättematgiess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriess mat!
Plurieliess-t mat!
matgiess
matiess-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ewechiess-eniess-enopiess-en
Remarquen (intern)
Konjunktiv selten
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles