E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iessen essen (D)manger (F)eat (E)jantar (P)
Stammformen iessensstgiess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiessen
duss
hien/si,hatt/etsst
miriessen
diriesst
siiessen
Pass compos
echhugiess
duhuesgiess
hien/si,hatt/ethuetgiess
mirhugiess
dirhuttgiess
sihugiess
Plus-que-parfait
echhatgiess
duhasgiess
hien/si,hatt/ethatgiess
mirhategiess
dirhatgiess
sihategiess
Futur I
echwäert iessen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert giess hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*iss
du*iss
hien/si,hatt/et*iss
mir*issen
dir*isst
si*issen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiessen
dugéifsiessen
hien/si,hatt/etgéifiessen
mirgéifeniessen
dirgéiftiessen
sigéifeniessen
Conditionnel Pass compos
echhttgiess
duhssgiess
hien/si,hatt/ethttgiess
mirhättegiess
dirhttgiess
sihättegiess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriess!
Plurieliesst!
giess
iessen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ewechiessenmatiessenopiessen
Remarquen (intern)
Konjunktiv selten
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles