E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
immatrikuléieren immatrikulieren (D) – immatriculer (F)
Stammformen immatrikuléierenimmatrikuléiertimmatrikuléiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echimmatrikuléieren
duimmatrikuléiers
hien/si,hatt/etimmatrikuléiert
mirimmatrikuléieren
dirimmatrikuléiert
siimmatrikuléieren
Passé composé
echhunnimmatrikuléiert
duhuesimmatrikuléiert
hien/si,hatt/ethuetimmatrikuléiert
mirhunnimmatrikuléiert
dirhuttimmatrikuléiert
sihunnimmatrikuléiert
Plus-que-parfait
echhatimmatrikuléiert
duhasimmatrikuléiert
hien/si,hatt/ethatimmatrikuléiert
mirhatenimmatrikuléiert
dirhatimmatrikuléiert
sihatenimmatrikuléiert
Futur I
echwäert immatrikuléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert immatrikuléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifimmatrikuléieren
dugéifsimmatrikuléieren
hien/si,hatt/etgéifimmatrikuléieren
mirgéifenimmatrikuléieren
dirgéiftimmatrikuléieren
sigéifenimmatrikuléieren
Conditionnel Passé composé
echhättimmatrikuléiert
duhässimmatrikuléiert
hien/si,hatt/ethättimmatrikuléiert
mirhättenimmatrikuléiert
dirhättimmatrikuléiert
sihättenimmatrikuléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierimmatrikuléier!
Plurielimmatrikuléiert!
immatrikuléiert
immatrikuléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnimmatrikuléiert
dugëssimmatrikuléiert
hie/si,hatt/etgëttimmatrikuléiert
mirginnimmatrikuléiert
dirgittimmatrikuléiert
siginnimmatrikuléiert
Passé composé
echsinnimmatrikuléiert ginn
dubassimmatrikuléiert ginn
hien/si,hatt/etassimmatrikuléiert ginn
mirsinnimmatrikuléiert ginn
dirsiddimmatrikuléiert ginn
sisinnimmatrikuléiert ginn
Plus-que-parfait
echwarimmatrikuléiert ginn
duwaarsimmatrikuléiert ginn
hien/si,hatt/etwarimmatrikuléiert ginn
mirwarenimmatrikuléiert ginn
dirwaartimmatrikuléiert ginn
siwarenimmatrikuléiert ginn
Futur I
echwäert immatrikuléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert immatrikuléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif immatrikuléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif immatrikuléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier immatrikuléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles