E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
immatrikul-éier-en immatrikulieren (D) – immatriculer (F)
Stammformen immatrikul-éier-enimmatrikul-éier-timmatrikul-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echimmatrikul-éier-en
duimmatrikul-éier-s
hien/si,hatt/etimmatrikul-éier-t
mirimmatrikul-éier-en
dirimmatrikul-éier-t
siimmatrikul-éier-en
Passé composé
echhunnimmatrikul-éier-t
duhuesimmatrikul-éier-t
hien/si,hatt/ethuetimmatrikul-éier-t
mirhunnimmatrikul-éier-t
dirhuttimmatrikul-éier-t
sihunnimmatrikul-éier-t
Plus-que-parfait
echhatimmatrikul-éier-t
duhasimmatrikul-éier-t
hien/si,hatt/ethatimmatrikul-éier-t
mirhatenimmatrikul-éier-t
dirhatimmatrikul-éier-t
sihatenimmatrikul-éier-t
Futur I
echwäert immatrikul-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert immatrikul-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifimmatrikul-éier-en
dugéifsimmatrikul-éier-en
hien/si,hatt/etgéifimmatrikul-éier-en
mirgéifenimmatrikul-éier-en
dirgéiftimmatrikul-éier-en
sigéifenimmatrikul-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättimmatrikul-éier-t
duhässimmatrikul-éier-t
hien/si,hatt/ethättimmatrikul-éier-t
mirhättenimmatrikul-éier-t
dirhättimmatrikul-éier-t
sihättenimmatrikul-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierimmatrikul-éier!
Plurielimmatrikul-éier-t!
immatrikul-éier-t
immatrikul-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnimmatrikul-éier-t
dugëssimmatrikul-éier-t
hie/si,hatt/etgëttimmatrikul-éier-t
mirginnimmatrikul-éier-t
dirgittimmatrikul-éier-t
siginnimmatrikul-éier-t
Passé composé
echsinnimmatrikul-éier-t ginn
dubassimmatrikul-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassimmatrikul-éier-t ginn
mirsinnimmatrikul-éier-t ginn
dirsiddimmatrikul-éier-t ginn
sisinnimmatrikul-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarimmatrikul-éier-t ginn
duwaarsimmatrikul-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarimmatrikul-éier-t ginn
mirwarenimmatrikul-éier-t ginn
dirwaartimmatrikul-éier-t ginn
siwarenimmatrikul-éier-t ginn
Futur I
echwäert immatrikul-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert immatrikul-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif immatrikul-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif immatrikul-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier immatrikul-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles