E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
immobiliséieren immobilisieren (D) – immobiliser (F)
Stammformen immobiliséierenimmobiliséiertimmobiliséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echimmobiliséieren
duimmobiliséiers
hien/si,hatt/etimmobiliséiert
mirimmobiliséieren
dirimmobiliséiert
siimmobiliséieren
Passé composé
echhunnimmobiliséiert
duhuesimmobiliséiert
hien/si,hatt/ethuetimmobiliséiert
mirhunnimmobiliséiert
dirhuttimmobiliséiert
sihunnimmobiliséiert
Plus-que-parfait
echhatimmobiliséiert
duhasimmobiliséiert
hien/si,hatt/ethatimmobiliséiert
mirhatenimmobiliséiert
dirhatimmobiliséiert
sihatenimmobiliséiert
Futur I
echwäert immobiliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert immobiliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifimmobiliséieren
dugéifsimmobiliséieren
hien/si,hatt/etgéifimmobiliséieren
mirgéifenimmobiliséieren
dirgéiftimmobiliséieren
sigéifenimmobiliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättimmobiliséiert
duhässimmobiliséiert
hien/si,hatt/ethättimmobiliséiert
mirhättenimmobiliséiert
dirhättimmobiliséiert
sihättenimmobiliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierimmobiliséier!
Plurielimmobiliséiert!
immobiliséiert
immobiliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnimmobiliséiert
dugëssimmobiliséiert
hie/si,hatt/etgëttimmobiliséiert
mirginnimmobiliséiert
dirgittimmobiliséiert
siginnimmobiliséiert
Passé composé
echsinnimmobiliséiert ginn
dubassimmobiliséiert ginn
hien/si,hatt/etassimmobiliséiert ginn
mirsinnimmobiliséiert ginn
dirsiddimmobiliséiert ginn
sisinnimmobiliséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarimmobiliséiert ginn
duwaarsimmobiliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarimmobiliséiert ginn
mirwarenimmobiliséiert ginn
dirwaartimmobiliséiert ginn
siwarenimmobiliséiert ginn
Futur I
echwäert immobiliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert immobiliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif immobiliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif immobiliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier immobiliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles