E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
animpf-en einimpfen (D) – inculquer (F)
Stammformen animpf-enimpf-t anage-impf-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echimpf-en an
duimpf-s an
hien/si,hatt/etimpf-t an
mirimpf-en an
dirimpf-t an
siimpf-en an
Pass compos
echhunnage-impf-t
duhuesage-impf-t
hien/si,hatt/ethuetage-impf-t
mirhunnage-impf-t
dirhuttage-impf-t
sihunnage-impf-t
Plus-que-parfait
echhatage-impf-t
duhasage-impf-t
hien/si,hatt/ethatage-impf-t
mirhatenage-impf-t
dirhatage-impf-t
sihatenage-impf-t
Futur I
echwäert animpf-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-impf-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifanimpf-en
dugéifsanimpf-en
hien/si,hatt/etgéifanimpf-en
mirgéifenanimpf-en
dirgéiftanimpf-en
sigéifenanimpf-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-impf-t
duhssage-impf-t
hien/si,hatt/ethttage-impf-t
mirhttenage-impf-t
dirhttage-impf-t
sihttenage-impf-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierimpf an!
Plurielimpf-t an!
age-impf-t
animpf-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnage-impf-t
dugëssage-impf-t
hie/si,hatt/etgëttage-impf-t
mirginnage-impf-t
dirgittage-impf-t
siginnage-impf-t
Pass compos
echsinnage-impf-t ginn
dubassage-impf-t ginn
hien/si,hatt/etassage-impf-t ginn
mirsinnage-impf-t ginn
dirsiddage-impf-t ginn
sisinnage-impf-t ginn
Plus-que-parfait
echwarage-impf-t ginn
duwaarsage-impf-t ginn
hien/si,hatt/etwarage-impf-t ginn
mirwarenage-impf-t ginn
dirwaartage-impf-t ginn
siwarenage-impf-t ginn
Futur I
echwäert age-impf-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-impf-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif age-impf-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif age-impf-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier age-impf-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
impf-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles