E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
imprägnéieren imprägnieren (D) – imprégner (F)
Stammformen imprägnéierenimprägnéiertimprägnéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echimprägnéieren
duimprägnéiers
hien/si,hatt/etimprägnéiert
mirimprägnéieren
dirimprägnéiert
siimprägnéieren
Passé composé
echhunnimprägnéiert
duhuesimprägnéiert
hien/si,hatt/ethuetimprägnéiert
mirhunnimprägnéiert
dirhuttimprägnéiert
sihunnimprägnéiert
Plus-que-parfait
echhatimprägnéiert
duhasimprägnéiert
hien/si,hatt/ethatimprägnéiert
mirhatenimprägnéiert
dirhatimprägnéiert
sihatenimprägnéiert
Futur I
echwäert imprägnéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert imprägnéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifimprägnéieren
dugéifsimprägnéieren
hien/si,hatt/etgéifimprägnéieren
mirgéifenimprägnéieren
dirgéiftimprägnéieren
sigéifenimprägnéieren
Conditionnel Passé composé
echhättimprägnéiert
duhässimprägnéiert
hien/si,hatt/ethättimprägnéiert
mirhättenimprägnéiert
dirhättimprägnéiert
sihättenimprägnéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierimprägnéier!
Plurielimprägnéiert!
imprägnéiert
imprägnéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnimprägnéiert
dugëssimprägnéiert
hie/si,hatt/etgëttimprägnéiert
mirginnimprägnéiert
dirgittimprägnéiert
siginnimprägnéiert
Passé composé
echsinnimprägnéiert ginn
dubassimprägnéiert ginn
hien/si,hatt/etassimprägnéiert ginn
mirsinnimprägnéiert ginn
dirsiddimprägnéiert ginn
sisinnimprägnéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarimprägnéiert ginn
duwaarsimprägnéiert ginn
hien/si,hatt/etwarimprägnéiert ginn
mirwarenimprägnéiert ginn
dirwaartimprägnéiert ginn
siwarenimprägnéiert ginn
Futur I
echwäert imprägnéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert imprägnéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif imprägnéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif imprägnéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier imprägnéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles