E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
indoktrinéieren indoktrinieren (D) – endoctriner (F)
Stammformen indoktrinéierenindoktrinéiertindoktrinéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echindoktrinéieren
duindoktrinéiers
hien/si,hatt/etindoktrinéiert
mirindoktrinéieren
dirindoktrinéiert
siindoktrinéieren
Passé composé
echhunnindoktrinéiert
duhuesindoktrinéiert
hien/si,hatt/ethuetindoktrinéiert
mirhunnindoktrinéiert
dirhuttindoktrinéiert
sihunnindoktrinéiert
Plus-que-parfait
echhatindoktrinéiert
duhasindoktrinéiert
hien/si,hatt/ethatindoktrinéiert
mirhatenindoktrinéiert
dirhatindoktrinéiert
sihatenindoktrinéiert
Futur I
echwäert indoktrinéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert indoktrinéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifindoktrinéieren
dugéifsindoktrinéieren
hien/si,hatt/etgéifindoktrinéieren
mirgéifenindoktrinéieren
dirgéiftindoktrinéieren
sigéifenindoktrinéieren
Conditionnel Passé composé
echhättindoktrinéiert
duhässindoktrinéiert
hien/si,hatt/ethättindoktrinéiert
mirhättenindoktrinéiert
dirhättindoktrinéiert
sihättenindoktrinéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierindoktrinéier!
Plurielindoktrinéiert!
indoktrinéiert
indoktrinéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnindoktrinéiert
dugëssindoktrinéiert
hie/si,hatt/etgëttindoktrinéiert
mirginnindoktrinéiert
dirgittindoktrinéiert
siginnindoktrinéiert
Passé composé
echsinnindoktrinéiert ginn
dubassindoktrinéiert ginn
hien/si,hatt/etassindoktrinéiert ginn
mirsinnindoktrinéiert ginn
dirsiddindoktrinéiert ginn
sisinnindoktrinéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarindoktrinéiert ginn
duwaarsindoktrinéiert ginn
hien/si,hatt/etwarindoktrinéiert ginn
mirwarenindoktrinéiert ginn
dirwaartindoktrinéiert ginn
siwarenindoktrinéiert ginn
Futur I
echwäert indoktrinéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert indoktrinéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif indoktrinéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif indoktrinéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier indoktrinéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles