E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
indoktrin-éier-en indoktrinieren (D) – endoctriner (F)
Stammformen indoktrin-éier-enindoktrin-éier-tindoktrin-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echindoktrin-éier-en
duindoktrin-éier-s
hien/si,hatt/etindoktrin-éier-t
mirindoktrin-éier-en
dirindoktrin-éier-t
siindoktrin-éier-en
Passé composé
echhunnindoktrin-éier-t
duhuesindoktrin-éier-t
hien/si,hatt/ethuetindoktrin-éier-t
mirhunnindoktrin-éier-t
dirhuttindoktrin-éier-t
sihunnindoktrin-éier-t
Plus-que-parfait
echhatindoktrin-éier-t
duhasindoktrin-éier-t
hien/si,hatt/ethatindoktrin-éier-t
mirhatenindoktrin-éier-t
dirhatindoktrin-éier-t
sihatenindoktrin-éier-t
Futur I
echwäert indoktrin-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert indoktrin-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifindoktrin-éier-en
dugéifsindoktrin-éier-en
hien/si,hatt/etgéifindoktrin-éier-en
mirgéifenindoktrin-éier-en
dirgéiftindoktrin-éier-en
sigéifenindoktrin-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättindoktrin-éier-t
duhässindoktrin-éier-t
hien/si,hatt/ethättindoktrin-éier-t
mirhättenindoktrin-éier-t
dirhättindoktrin-éier-t
sihättenindoktrin-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierindoktrin-éier!
Plurielindoktrin-éier-t!
indoktrin-éier-t
indoktrin-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnindoktrin-éier-t
dugëssindoktrin-éier-t
hie/si,hatt/etgëttindoktrin-éier-t
mirginnindoktrin-éier-t
dirgittindoktrin-éier-t
siginnindoktrin-éier-t
Passé composé
echsinnindoktrin-éier-t ginn
dubassindoktrin-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassindoktrin-éier-t ginn
mirsinnindoktrin-éier-t ginn
dirsiddindoktrin-éier-t ginn
sisinnindoktrin-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarindoktrin-éier-t ginn
duwaarsindoktrin-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarindoktrin-éier-t ginn
mirwarenindoktrin-éier-t ginn
dirwaartindoktrin-éier-t ginn
siwarenindoktrin-éier-t ginn
Futur I
echwäert indoktrin-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert indoktrin-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif indoktrin-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif indoktrin-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier indoktrin-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles