E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
influencéieren beeinflussen (D) – influencer (F)
Stammformen influencéiereninfluencéiertinfluencéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echinfluencéieren
duinfluencéiers
hien/si,hatt/etinfluencéiert
mirinfluencéieren
dirinfluencéiert
siinfluencéieren
Passé composé
echhunninfluencéiert
duhuesinfluencéiert
hien/si,hatt/ethuetinfluencéiert
mirhunninfluencéiert
dirhuttinfluencéiert
sihunninfluencéiert
Plus-que-parfait
echhatinfluencéiert
duhasinfluencéiert
hien/si,hatt/ethatinfluencéiert
mirhateninfluencéiert
dirhatinfluencéiert
sihateninfluencéiert
Futur I
echwäert influencéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert influencéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifinfluencéieren
dugéifsinfluencéieren
hien/si,hatt/etgéifinfluencéieren
mirgéifeninfluencéieren
dirgéiftinfluencéieren
sigéifeninfluencéieren
Conditionnel Passé composé
echhättinfluencéiert
duhässinfluencéiert
hien/si,hatt/ethättinfluencéiert
mirhätteninfluencéiert
dirhättinfluencéiert
sihätteninfluencéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierinfluencéier!
Plurielinfluencéiert!
influencéiert
influencéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginninfluencéiert
dugëssinfluencéiert
hie/si,hatt/etgëttinfluencéiert
mirginninfluencéiert
dirgittinfluencéiert
siginninfluencéiert
Passé composé
echsinninfluencéiert ginn
dubassinfluencéiert ginn
hien/si,hatt/etassinfluencéiert ginn
mirsinninfluencéiert ginn
dirsiddinfluencéiert ginn
sisinninfluencéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarinfluencéiert ginn
duwaarsinfluencéiert ginn
hien/si,hatt/etwarinfluencéiert ginn
mirwareninfluencéiert ginn
dirwaartinfluencéiert ginn
siwareninfluencéiert ginn
Futur I
echwäert influencéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert influencéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif influencéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif influencéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier influencéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles