E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
informatiséieren informatisieren (D)informatiser (F)
Stammformen informatiséiereninformatiséiertinformatiséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echinformatiséieren
duinformatiséiers
hien/si,hatt/etinformatiséiert
mirinformatiséieren
dirinformatiséiert
siinformatiséieren
Passé composé
echhunninformatiséiert
duhuesinformatiséiert
hien/si,hatt/ethuetinformatiséiert
mirhunninformatiséiert
dirhuttinformatiséiert
sihunninformatiséiert
Plus-que-parfait
echhatinformatiséiert
duhasinformatiséiert
hien/si,hatt/ethatinformatiséiert
mirhateninformatiséiert
dirhatinformatiséiert
sihateninformatiséiert
Futur I
echwäert informatiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert informatiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifinformatiséieren
dugéifsinformatiséieren
hien/si,hatt/etgéifinformatiséieren
mirgéifeninformatiséieren
dirgéiftinformatiséieren
sigéifeninformatiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättinformatiséiert
duhässinformatiséiert
hien/si,hatt/ethättinformatiséiert
mirhätteninformatiséiert
dirhättinformatiséiert
sihätteninformatiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierinformatiséier!
Plurielinformatiséiert!
informatiséiert
informatiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginninformatiséiert
dugëssinformatiséiert
hie/si,hatt/etgëttinformatiséiert
mirginninformatiséiert
dirgittinformatiséiert
siginninformatiséiert
Passé composé
echsinninformatiséiert ginn
dubassinformatiséiert ginn
hien/si,hatt/etassinformatiséiert ginn
mirsinninformatiséiert ginn
dirsiddinformatiséiert ginn
sisinninformatiséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarinformatiséiert ginn
duwaarsinformatiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarinformatiséiert ginn
mirwareninformatiséiert ginn
dirwaartinformatiséiert ginn
siwareninformatiséiert ginn
Futur I
echwäert informatiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert informatiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif informatiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif informatiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier informatiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles