E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
informéieren informieren (D) – informer (F)
Stammformen informéiereninforméiertinforméiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echinforméieren
duinforméiers
hien/si,hatt/etinforméiert
mirinforméieren
dirinforméiert
siinforméieren
Passé composé
echhunninforméiert
duhuesinforméiert
hien/si,hatt/ethuetinforméiert
mirhunninforméiert
dirhuttinforméiert
sihunninforméiert
Plus-que-parfait
echhatinforméiert
duhasinforméiert
hien/si,hatt/ethatinforméiert
mirhateninforméiert
dirhatinforméiert
sihateninforméiert
Futur I
echwäert informéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert informéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifinforméieren
dugéifsinforméieren
hien/si,hatt/etgéifinforméieren
mirgéifeninforméieren
dirgéiftinforméieren
sigéifeninforméieren
Conditionnel Passé composé
echhättinforméiert
duhässinforméiert
hien/si,hatt/ethättinforméiert
mirhätteninforméiert
dirhättinforméiert
sihätteninforméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierinforméier!
Plurielinforméiert!
informéiert
informéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginninforméiert
dugëssinforméiert
hie/si,hatt/etgëttinforméiert
mirginninforméiert
dirgittinforméiert
siginninforméiert
Passé composé
echsinninforméiert ginn
dubassinforméiert ginn
hien/si,hatt/etassinforméiert ginn
mirsinninforméiert ginn
dirsiddinforméiert ginn
sisinninforméiert ginn
Plus-que-parfait
echwarinforméiert ginn
duwaarsinforméiert ginn
hien/si,hatt/etwarinforméiert ginn
mirwareninforméiert ginn
dirwaartinforméiert ginn
siwareninforméiert ginn
Futur I
echwäert informéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert informéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif informéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif informéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier informéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles