E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
initi-éier-en initieren (D) – initier (F)
Stammformen initi-éier-eniniti-éier-tiniti-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiniti-éier-en
duiniti-éier-s
hien/si,hatt/etiniti-éier-t
miriniti-éier-en
diriniti-éier-t
siiniti-éier-en
Passé composé
echhunniniti-éier-t
duhuesiniti-éier-t
hien/si,hatt/ethuetiniti-éier-t
mirhunniniti-éier-t
dirhuttiniti-éier-t
sihunniniti-éier-t
Plus-que-parfait
echhatiniti-éier-t
duhasiniti-éier-t
hien/si,hatt/ethatiniti-éier-t
mirhateniniti-éier-t
dirhatiniti-éier-t
sihateniniti-éier-t
Futur I
echwäert initi-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert initi-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiniti-éier-en
dugéifsiniti-éier-en
hien/si,hatt/etgéifiniti-éier-en
mirgéifeniniti-éier-en
dirgéiftiniti-éier-en
sigéifeniniti-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättiniti-éier-t
duhässiniti-éier-t
hien/si,hatt/ethättiniti-éier-t
mirhätteniniti-éier-t
dirhättiniti-éier-t
sihätteniniti-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriniti-éier!
Plurieliniti-éier-t!
initi-éier-t
initi-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginniniti-éier-t
dugëssiniti-éier-t
hie/si,hatt/etgëttiniti-éier-t
mirginniniti-éier-t
dirgittiniti-éier-t
siginniniti-éier-t
Passé composé
echsinniniti-éier-t ginn
dubassiniti-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassiniti-éier-t ginn
mirsinniniti-éier-t ginn
dirsiddiniti-éier-t ginn
sisinniniti-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwariniti-éier-t ginn
duwaarsiniti-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwariniti-éier-t ginn
mirwareniniti-éier-t ginn
dirwaartiniti-éier-t ginn
siwareniniti-éier-t ginn
Futur I
echwäert initi-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert initi-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif initi-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif initi-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier initi-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles