E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
intensivéieren intensivieren (D) – intensifier (F)
Stammformen intensivéierenintensivéiertintensivéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echintensivéieren
duintensivéiers
hien/si,hatt/etintensivéiert
mirintensivéieren
dirintensivéiert
siintensivéieren
Passé composé
echhunnintensivéiert
duhuesintensivéiert
hien/si,hatt/ethuetintensivéiert
mirhunnintensivéiert
dirhuttintensivéiert
sihunnintensivéiert
Plus-que-parfait
echhatintensivéiert
duhasintensivéiert
hien/si,hatt/ethatintensivéiert
mirhatenintensivéiert
dirhatintensivéiert
sihatenintensivéiert
Futur I
echwäert intensivéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert intensivéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifintensivéieren
dugéifsintensivéieren
hien/si,hatt/etgéifintensivéieren
mirgéifenintensivéieren
dirgéiftintensivéieren
sigéifenintensivéieren
Conditionnel Passé composé
echhättintensivéiert
duhässintensivéiert
hien/si,hatt/ethättintensivéiert
mirhättenintensivéiert
dirhättintensivéiert
sihättenintensivéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierintensivéier!
Plurielintensivéiert!
intensivéiert
intensivéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnintensivéiert
dugëssintensivéiert
hie/si,hatt/etgëttintensivéiert
mirginnintensivéiert
dirgittintensivéiert
siginnintensivéiert
Passé composé
echsinnintensivéiert ginn
dubassintensivéiert ginn
hien/si,hatt/etassintensivéiert ginn
mirsinnintensivéiert ginn
dirsiddintensivéiert ginn
sisinnintensivéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarintensivéiert ginn
duwaarsintensivéiert ginn
hien/si,hatt/etwarintensivéiert ginn
mirwarenintensivéiert ginn
dirwaartintensivéiert ginn
siwarenintensivéiert ginn
Futur I
echwäert intensivéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert intensivéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif intensivéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif intensivéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier intensivéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles