E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
intercal-éier-en einschieben (D)intercaler (F)
Stammformen intercal-éier-enintercal-éier-tintercal-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echintercal-éier-en
duintercal-éier-s
hien/si,hatt/etintercal-éier-t
mirintercal-éier-en
dirintercal-éier-t
siintercal-éier-en
Passé composé
echhunnintercal-éier-t
duhuesintercal-éier-t
hien/si,hatt/ethuetintercal-éier-t
mirhunnintercal-éier-t
dirhuttintercal-éier-t
sihunnintercal-éier-t
Plus-que-parfait
echhatintercal-éier-t
duhasintercal-éier-t
hien/si,hatt/ethatintercal-éier-t
mirhatenintercal-éier-t
dirhatintercal-éier-t
sihatenintercal-éier-t
Futur I
echwäert intercal-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert intercal-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifintercal-éier-en
dugéifsintercal-éier-en
hien/si,hatt/etgéifintercal-éier-en
mirgéifenintercal-éier-en
dirgéiftintercal-éier-en
sigéifenintercal-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättintercal-éier-t
duhässintercal-éier-t
hien/si,hatt/ethättintercal-éier-t
mirhättenintercal-éier-t
dirhättintercal-éier-t
sihättenintercal-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierintercal-éier!
Plurielintercal-éier-t!
intercal-éier-t
intercal-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnintercal-éier-t
dugëssintercal-éier-t
hie/si,hatt/etgëttintercal-éier-t
mirginnintercal-éier-t
dirgittintercal-éier-t
siginnintercal-éier-t
Passé composé
echsinnintercal-éier-t ginn
dubassintercal-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassintercal-éier-t ginn
mirsinnintercal-éier-t ginn
dirsiddintercal-éier-t ginn
sisinnintercal-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarintercal-éier-t ginn
duwaarsintercal-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarintercal-éier-t ginn
mirwarenintercal-éier-t ginn
dirwaartintercal-éier-t ginn
siwarenintercal-éier-t ginn
Futur I
echwäert intercal-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert intercal-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif intercal-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif intercal-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier intercal-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles