E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
interpell-éier-en interpellieren (D) – interpeller (F)
Stammformen interpell-éier-eninterpell-éier-tinterpell-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echinterpell-éier-en
duinterpell-éier-s
hien/si,hatt/etinterpell-éier-t
mirinterpell-éier-en
dirinterpell-éier-t
siinterpell-éier-en
Passé composé
echhunninterpell-éier-t
duhuesinterpell-éier-t
hien/si,hatt/ethuetinterpell-éier-t
mirhunninterpell-éier-t
dirhuttinterpell-éier-t
sihunninterpell-éier-t
Plus-que-parfait
echhatinterpell-éier-t
duhasinterpell-éier-t
hien/si,hatt/ethatinterpell-éier-t
mirhateninterpell-éier-t
dirhatinterpell-éier-t
sihateninterpell-éier-t
Modale Futur I
echwäert interpell-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert interpell-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifinterpell-éier-en
dugéifsinterpell-éier-en
hien/si,hatt/etgéifinterpell-éier-en
mirgéifeninterpell-éier-en
dirgéiftinterpell-éier-en
sigéifeninterpell-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättinterpell-éier-t
duhässinterpell-éier-t
hien/si,hatt/ethättinterpell-éier-t
mirhätteninterpell-éier-t
dirhättinterpell-éier-t
sihätteninterpell-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierinterpell-éier!
Plurielinterpell-éier-t!
interpell-éier-t
interpell-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginninterpell-éier-t
dugëssinterpell-éier-t
hie/si,hatt/etgëttinterpell-éier-t
mirginninterpell-éier-t
dirgittinterpell-éier-t
siginninterpell-éier-t
Passé composé
echsinninterpell-éier-t ginn
dubassinterpell-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassinterpell-éier-t ginn
mirsinninterpell-éier-t ginn
dirsiddinterpell-éier-t ginn
sisinninterpell-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarinterpell-éier-t ginn
duwaarsinterpell-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarinterpell-éier-t ginn
mirwareninterpell-éier-t ginn
dirwaartinterpell-éier-t ginn
siwareninterpell-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert interpell-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert interpell-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif interpell-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif interpell-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel passé composé
echwier interpell-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles