E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
interpretéieren interpretieren (D) – interpréter (F)
Stammformen interpretéiereninterpretéiertinterpretéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echinterpretéieren
duinterpretéiers
hien/si,hatt/etinterpretéiert
mirinterpretéieren
dirinterpretéiert
siinterpretéieren
Passé composé
echhunninterpretéiert
duhuesinterpretéiert
hien/si,hatt/ethuetinterpretéiert
mirhunninterpretéiert
dirhuttinterpretéiert
sihunninterpretéiert
Plus-que-parfait
echhatinterpretéiert
duhasinterpretéiert
hien/si,hatt/ethatinterpretéiert
mirhateninterpretéiert
dirhatinterpretéiert
sihateninterpretéiert
Futur I
echwäert interpretéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert interpretéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifinterpretéieren
dugéifsinterpretéieren
hien/si,hatt/etgéifinterpretéieren
mirgéifeninterpretéieren
dirgéiftinterpretéieren
sigéifeninterpretéieren
Conditionnel Passé composé
echhättinterpretéiert
duhässinterpretéiert
hien/si,hatt/ethättinterpretéiert
mirhätteninterpretéiert
dirhättinterpretéiert
sihätteninterpretéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierinterpretéier!
Plurielinterpretéiert!
interpretéiert
interpretéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginninterpretéiert
dugëssinterpretéiert
hie/si,hatt/etgëttinterpretéiert
mirginninterpretéiert
dirgittinterpretéiert
siginninterpretéiert
Passé composé
echsinninterpretéiert ginn
dubassinterpretéiert ginn
hien/si,hatt/etassinterpretéiert ginn
mirsinninterpretéiert ginn
dirsiddinterpretéiert ginn
sisinninterpretéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarinterpretéiert ginn
duwaarsinterpretéiert ginn
hien/si,hatt/etwarinterpretéiert ginn
mirwareninterpretéiert ginn
dirwaartinterpretéiert ginn
siwareninterpretéiert ginn
Futur I
echwäert interpretéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert interpretéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif interpretéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif interpretéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier interpretéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles