E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
inauguréieren inaugurieren, einweihen (D) – inaugurer (F) – to dedicate, to inaugurate (E)
Stammformen inauguréiereninauguréiertinauguréiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echinauguréieren
duinauguréiers
hien/si,hatt/etinauguréiert
mirinauguréieren
dirinauguréiert
siinauguréieren
Passé composé
echhunninauguréiert
duhuesinauguréiert
hien/si,hatt/ethuetinauguréiert
mirhunninauguréiert
dirhuttinauguréiert
sihunninauguréiert
Plus-que-parfait
echhatinauguréiert
duhasinauguréiert
hien/si,hatt/ethatinauguréiert
mirhateninauguréiert
dirhatinauguréiert
sihateninauguréiert
Futur I
echwäert inauguréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert inauguréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifinauguréieren
dugéifsinauguréieren
hien/si,hatt/etgéifinauguréieren
mirgéifeninauguréieren
dirgéiftinauguréieren
sigéifeninauguréieren
Conditionnel Passé composé
echhättinauguréiert
duhässinauguréiert
hien/si,hatt/ethättinauguréiert
mirhätteninauguréiert
dirhättinauguréiert
sihätteninauguréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierinauguréier!
Plurielinauguréiert!
inauguréiert
inauguréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginninauguréiert
dugëssinauguréiert
hie/si,hatt/etgëttinauguréiert
mirginninauguréiert
dirgittinauguréiert
siginninauguréiert
Passé composé
echsinninauguréiert ginn
dubassinauguréiert ginn
hien/si,hatt/etassinauguréiert ginn
mirsinninauguréiert ginn
dirsiddinauguréiert ginn
sisinninauguréiert ginn
Plus-que-parfait
echwarinauguréiert ginn
duwaarsinauguréiert ginn
hien/si,hatt/etwarinauguréiert ginn
mirwareninauguréiert ginn
dirwaartinauguréiert ginn
siwareninauguréiert ginn
Futur I
echwäert inauguréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert inauguréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif inauguréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif inauguréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier inauguréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles